Blog
Festina lente...
Stan.S.
Stan.S. fizyk; wieczny student
6 obserwujących 86 notek 35263 odsłony
Stan.S., 30 stycznia 2016 r.

Opinia warta szerzenia w Polsce i na świecie

217 0 0 A A A

   Dyskutant Salonu24 Zdzicho Waciak wyraża na blogu Tomka Laskusa (link: http://tomek.laskus.salon24.pl/693614,godnosc-sierakowskiego-reka-wildsteina-podeptana#logged) swoje oceny w drażliwych kwestiach dnia dzisiejszego w Polsce i na świecie - tak logiczne - że warto zacytować fragmenty ww. dyskusji:

@GENESISX

"Ponieważ, nie wolno było mówić i pisać to w świadomości dramatycznie mniej istniały niż zbrodnie nazistowskie."

Nawet jeśli, to gdy już można było - szybko zaczęto nadrabiać to opóźnienie.

"A nie jest?"

Nie.

"Tak samo jak nazywanie go obozem polskim jest też tylko stwierdzeniem faktu, w sensie geograficznym i przedmiotowym ( bo mordowano w nich Polaków )."

Tak naprawdę to ani w sensie geograficznym, ani przedmiotowym. Nie były budowane na terenie Polski, bo Polska jako państwo wtedy de facto nie istniała. To były tereny pod władzą III Rzeszy (na marginesie - Niemieckiej). A gdyby chodziło o utożsamianie ich z ofiarami, to należałoby te obozy nazywać raczej "obozami żydowskimi". Spotkałeś się z taką nazwą? Polskie to było więzienie w Berezie Kartuskiej.

"Bo faktem jest też, że nie żyje ten naród i to państwo, którego przedstawiciele mordowali. A współcześni Niemcy nie życzą sobie być jego spadkobiercami."

Naród jest wciąż ten sam. Może nie taki sam, ale bez wątpienia ten sam. Państwo też nie może się tak całkiem odciąć, chce czy nie dziedziczy pewne zaszłości. Historii nie można się zrzec. Można ją natomiast spróbować zafałszować.

"Ciekawe, że wielu z nas jest o niebo bardziej wyrozumiałych dla Putlera"

Fakt, ale to też kwestia pewnych manipulacji propagandowych, na które ciężko pracowały całe pokolenia lewicy, także tej liberalnej (w tym pokolenia roku 1968). To kwestia relatywizowania zbrodni komunizmu i ich wybielania. Także dzięki temu Putin spokojnie może dziś kłuć w oczy dziedzictwem sowieckim.

Pzdr
ZDZICHO WACIAK27.01 13:01
01410
----------------------------

@KRZYSIEK-

"Debata pokazała jak trudna jest asymilacja Żydów w Polsce . Smolar , Żakowski i Sierakowski to już ente pokolenie Żydów przyjętych przez Polskę"

Hmmm, nigdy nie czułem specjalnej potrzeby, by wgryzać się w rodowody ludzi i dochodzić, w którym pokoleniu to jeszcze Żydzi, czy może już Polacy. I nigdy tego nie rozumiałem. Jak dla mnie Żakowski, Smolar, Sierakowski czy Wildstein albo Ziemkiewicz to tacy sami Polacy, a jeśli dzielę ich jakoś to tylko na takich, z którym się zgadzam lub nie. A to już zupełnie inna para kaloszy. Jeśli już mam walczyć, to wolę z poglądami ludzi a nie ich pochodzeniem.

Pzdr
ZDZICHO WACIAK27.01 13:32
01410
----------------------------

@ZDZICHO WACIAK

"Naród jest wciąż ten sam. Może nie taki sam, ale bez wątpienia ten sam"

Skoro nie taki sam to i nie ten sam.

I nie chodzi o fałszowanie historii, tylko o odpowiedzialność zbiorową, a właściwie historycznie-zbiorową, co jest już totalną aberracją !!!

"Także dzięki temu Putin spokojnie może dziś kłuć w oczy dziedzictwem sowieckim."

I ci co głośno perorują o dziedzictwie nazistowskim ( choć tylko duchy kłują ich nim w oczy ) dają sobie kłuć oczy dziedzictwem sowieckim?

I czemu sowieckim ,a nie rosyjskim, wielkoruskim, moskalskim lub choćby kremlowskim?
GENESISX27.01 13:55
103041
----------------------------
"Skoro nie taki sam to i nie ten sam." - To jest twierdzenie logicznie fałszywe - co obnaża manowce rozumowania polemisty G.
----------------------------

@GENESISX

"Skoro nie taki sam to i nie ten sam."

Oczywiście, że ten sam. Ja nie jestem taki sam, jak 20 lat temu (to i owo sie u mnie zmieniło), ale wciąż jestem ten sam.

"I nie chodzi o fałszowanie historii, tylko o odpowiedzialność zbiorową"

Sorry, a ktoś chce wciąż pociągać współczesnych Niemców do odpowiedzialności, bo mówi, że obozy śmierci w czasie II wojny światowej budowali Niemcy? No to kto je budował? Przybysze z innej planety? Jeszcze raz Ci mówię - historii nie można się zrzec. Skoro Niemcy wciąż się poczuwają do dziedzictwa Goethego, Bacha, Pauliego etc? Sądzisz, że historia to taki sklep, z którego wybieramy tylko to, co nam pasuje?

"I ci co głośno perorują o dziedzictwie nazistowskim ( choć tylko duchy kłują ich nim w oczy ) dają sobie kłuć oczy dziedzictwem sowieckim?"

A o kim mówisz? O zachodniej lewicy, której przeszkadza to, że Putin dyskryminuje gejów, ale niekoniecznie to, że odwołuje się do Stalina? A dlaczego do Stalina, a nie Iwana Groźnego? Bo Stalin był bliżej nas (czasowo), zatem i odwołania do dziedzictwa sowieckiego są mocniejsze niż do dziedzictwa imperium carów. To chyba oczywiste.

Pzdr
ZDZICHO WACIAK27.01 14:11
01410

I to by było na tyle...

Pozdrawiam Zdzicha W. i Wszystkich :-)

P.S. Ewentualne komentarze stosowne było by zamieszczać pod cytowaną notką Tomka Laskusa. Stan :)

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Osądzaj bliźniego jak siebie samego... SURSUM CORDA - HABEMUS AD DOMINUM ! Gaudeamus igitur... image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Tagi

Tematy w dziale Kultura